centos چیست

سیستم عامل

احتمالاً نام CentOS را شنیده اید و متوجه شده اید که centos چیست. سیستم عامل سنتی یک توزیع لینوکس است که توسط Gregory Kurtzer آغاز شده است. در واقع، برای اینکه به سادگی بفهمیم centos چیست، این یک سیستم عامل منبع باز رایگان است که از نظر عملکردی با لینوکس Red Hat Enterprise Linux (RHEL) سازگار است، که منبعی نیز هست. RHEL یک سیستم عامل در کلاس سازمانی است، اما دارای اشتراک نقدی است. توسعه دهندگان سیستم عامل سنتی از کد منبع RHEL برای ایجاد محصولات بسیار مشابه استفاده می کنند. در این مقاله به شما می گوییم که سنت سیستم عامل چیست و با مزایای آن و نحوه نصب آن آشنا می شویم..

توزیع لینوکس چیست

centos چیست و توزیع لینوکس چیست؟ توزیع لینوکس مجموعه ای از نرم افزار است که با هسته لینوکس توزیع می شود. اکثر توزیع‌های لینوکس شامل زنجیره ابزار گنو هستند. به همین دلیل است که برخی از توزیع‌ها، توزیع‌های لینوکس نامیده می‌شوند.

از این نظر، Saint OS و RHEL توزیع‌های GNU / Linux هستند. با این وجود، توزیع‌های لینوکس مدرن شامل بسیاری از برنامه‌های کاربردی است که خارج از زنجیره ابزار اصلی GNU قرار دارند.

اگر تجربه کار با جامعه کاربران لینوکس را دارید، می دانید که توزیع های لینوکس نسبت به سایر توزیع ها رایج تر است. به عنوان مثال، یکی از محبوب ترین توزیع های لینوکس اوبونتو مبتنی بر دبیان است. اما رابطه St.OS با RHEL بسیار متفاوت از رابطه اوبونتو با دبیان است.

در اینجا مهمترین انواع توزیع های لینوکس آورده شده است:

 • Android
 • Arch Linux
 • Centos
 • Debian
 • Elementary OS
 • Fedora
 • Gentoo Linux
 • Kali Linux
 • Linux Mint
 • Manjaro Linux
 • MX Linux
 • Puppy Linux
 • Slackware
 • Solus
 • Ubuntu and all its versions (Gnome, Kubuntu, Ubuntu mate, Xubuntu, and Lubuntu—just to name a few)
 • Zorin OS

تاریخچه سنت او اس

تاریخچه سنت او اس

تاریخچه سنت او اس یک توزیع لینوکس مبتنی بر منبع از Red Hat Enterprise Linux Distribution است که توسط Red Hat, Inc، یک شرکت آمریکایی مستقر در رالی، کارولینای شمالی توسعه یافته است. این شرکت در اواسط دهه 90 در نتیجه ادغام مارک اوینگ و باب یانگ تأسیس شد. اما منشا لینوکس از این هم فراتر می رود.

اولین نسخه سنت او اس در می 2004 راه اندازی شد. سنت او اس نسخه 2 سپس از RHEL 2.1AS حذف شد. تا نسخه 8، سنت او اس به طور رسمی از معماری های x86-64، ARM64 و POWER8 پشتیبانی می کند. همچنین از معماری IA-32 نسخه 6 پشتیبانی می کند. از دسامبر 2015، نسخه های AltArch CentOS 7 برای معماری های IA-32، Power ISA و ARMv7hl و AArch64 ARM در دسترس هستند. سنت او اس 8 سرانجام در 24 سپتامبر 2019 منتشر شد.

توزیع سنت او اس چیست

توزیع سنت او اس چیست؟ سنت او اس (CentOS) مخفف Community Enterprise Operating System است و در می 2004 منتشر شد. سنت او اس یک توزیع رایگان از سیستم عامل هسته لینوکس است. سنت او اس از Red Hat Enterprise Linux (RHEL) می آید و در واقع یک پلت فرم محاسباتی کلاس سازمانی رایگان است که سعی می کند باینری را 100٪ با منبع اصلی خود، Red Hat سازگار کند.

سنت او اس در ژانویه 2010 به محبوب ترین توزیع لینوکس برای سرورهای وب تبدیل شد و از Debian پیشی گرفت و حدود 30٪ از تمام سرورهای وب لینوکس از آن استفاده کردند. در واقع اکثر کاربران پس از خرید سرور لینوکس، نسخه سنت او اس را روی سیستم خود نصب می کنند.

سنت او اس در حال حاضر یکی از محبوب ترین توزیع های لینوکس در صنعت میزبانی سرور مجازی (VPS) است. به دلیل سازگاری باینری سنت او اس با RHEL، سازگاری بالایی با اکثر نرم افزارهای لینوکس دارد. اکثر کنترل پنل های میزبانی از سنت او اس به عنوان توزیع اصلی لینوکس خود در سرور اختصاصی استفاده می کنند.

علل استفاده از سنت او اس

علل استفاده از سنت او اس

وقتی در نظر دارید که از سنت او اس به عنوان میزبانی وب و یا وب سرور خود استفاده کنید، مزایای زیادی در اختیار شما قرار دارد. ما در مورد علل استفاده از سنت او اس و نقاط قوت این پلتفرم بحث خواهیم کرد. سنت او اس سالهاست که توزیع برتر لینوکس در صنعت میزبانی بوده است و اخیراً این توزیع از اوبونتو به عنوان سیستم عامل اصلی مورد استفاده در میزبانی وب، پیشی گرفته است.

امنیت

در دنیای امروز، امنیت اصلی ترین دغدغه ای است که به ذهن خطور می کند و سنت او اس دارای چندین ویژگی امنیتی داخلی است. یکی از راه‌هایی که سنت او اس می‌تواند به محافظت از شما در برابر حملات سایبری کمک کند، استفاده از لینوکس پیشرفته امنیتی (SELinux) است.

SELinux یک مکانیسم کنترل دسترسی است که می تواند قوانین را بر روی فرآیندها و فایل ها بر اساس سیاست هایی که شما تنظیم کرده اید اعمال کند. یکی از مفیدترین ویژگی ها این است که آسیب پذیری شما را در برابر حملات کاهش می دهد. اگر فرآیند به خطر بیفتد، مهاجم فقط به عملیات عادی فرآیند و فایل‌هایی دسترسی خواهد داشت که فرآیند برای دسترسی به آنها پیکربندی شده است.

پشتیبانی گسترده

یکی از مهمترین چیزها برای هر کسی که برنامه را اجرا می کند، پایداری و پشتیبانی گسترده از پلتفرم است. اگر انتظار می رود پشته برنامه شما به مدت 7 سال اجرا شود و سیستم عامل داخلی شما فقط تا 4 سال آینده به روز شود، در پایان عمر سیستم عامل با برخی مشکلات امنیتی روبرو خواهید شد.

نسخه های اصلی سنت او اس به مدت 10 سال پشتیبانی می شوند و در صورت نیاز به روز رسانی های امنیتی را دریافت می کنند. سنت او اس 7 در 7 ژوئیه 2014 منتشر شد و تا 30 ژوئن 2024 پشتیبانی می شود. سنت او اس از نسخه بسیار پایدار (و اغلب بهتر) نرم افزار خود استفاده می کند و به دلیل چرخه انتشار طولانی آن، نیازی به برنامه کاربردی ندارد. به طور مکرر به روز می شود. این به توسعه دهندگان و شرکت های بزرگ اجازه می دهد تا از آن برای صرفه جویی در هزینه استفاده کنند. به شما کمک می کند تا هزینه های مرتبط با زمان توسعه اضافی را کاهش دهید.

 مدیریت بسته بندی

با پشتیبانی اضافه شده از پشتیبانی گسترده، اگر برنامه یا وب سایتی در دست توسعه دارید، در صورت نیاز به اجرای یک نسخه خاص، نیازی به تغییر آن یا به روز رسانی بسته ها ندارید. سنت او اس به سادگی از مدیر بسته YUM (Yellowdog Updater Modified) استفاده می کند تا سیستم را به روز نگه دارد.

این سیستم عامل را بسیار ماژولار می کند، شما به راحتی می توانید توابع سفارشی را اضافه و حذف کنید. سنت او اس در کاربرد خود بسیار انعطاف پذیر است و به راحتی می توان آن را برای هر برنامه و برنامه ای پیکربندی کرد و تقریباً می تواند هر نوع کاری را انجام دهد. طیف گسترده ای از عناوین نرم افزار به آن اجازه می دهد تا به عنوان یک سرور پایگاه داده، سرور ایمیل، وب سرور مانند Apache و nginx، سرور برنامه، سرور فایل، سرور پروکسی، سرور FTP.

انجمن‌ها و مستندات

از آنجایی که سنت او اس یک پلت فرم میزبانی پرکاربرد در سراسر جهان است، به طور پیش فرض به توزیع کننده استاندارد صنعت تبدیل شده است. مزیت دیگر استفاده گسترده از آن، اطلاعات و اسناد موجود در سنت او اس است. جامعه گسترده ای از توسعه دهندگان و کاربران وجود دارد که به طور مرتب اطلاعات، مسائل و مسائل دیگر را به روز می کنند و در صورت بروز مشکل می توانید به راحتی به انجمن های مربوطه مراجعه کنید.

پشتیبانی از پنل‌های مدیریتی

سنت او اس همچنین از چندین سیستم عامل مدیریت از جمله cPanel، InterWorx، WebMin، DirectAdmin، Spacewalk، CWP، Plesk، ISPConfig، Virtualmin، Vesta CP و چندین سیستم عامل دیگر پشتیبانی می کند.

این پنل‌های مدیریت میزبانی چندین سایت روی سرور را آسان می‌کنند و همچنین به راحتی تمام فرآیندها و رویه‌های سرور اصلی را مدیریت می‌کنند.

شما می توانید ایمیل، وب سایت ها، دسترسی FTP و بسیاری از ویژگی های دیگر را برای کاربران در سرور خود از طریق یک رابط وب ساده تنظیم کنید. این پنل ها همچنین به شما این امکان را می دهند که تمام وظایف پیچیده مدیریت سرور را تنها با چند کلیک به طور کامل مدیریت کنید. این پنل ها همچنین شامل عملکردهایی مانند مدیریت پشتیبان گیری، نصب نرم افزار، تنظیمات DNS، تنظیمات شبکه، پایگاه های داده و ویژگی های امنیتی اضافی مانند فایروال CSF، محافظت در برابر حملات brute force و اسکن آنتی ویروس هستند. هستند.

خرید لینوکس سنت او اس

همانطور که گفته شد، سنت او اس یک پلتفرم محاسباتی منبع باز رایگان برای هر کسی که می خواهد از آن استفاده کند، فراهم می کند. نسخه های لینوکس سنت او اس از کد منبع باز و عمومی ارائه شده توسط Red Hat, Inc ساخته شده اند. برای لینوکس Red Hat Enterprise این کد منبع از وب سایت CentOS Git در دسترس است.

هنوز در مورد مزایای استفاده از سنت او اس تعجب می کنید؟ مدیران پشتیبانی ما آماده هستند تا اطلاعات بیشتری در مورد سنت او اس و مزایای آن و سایر اطلاعات هاستینگ، به ویژه همانطور که در این مقاله توضیح داده شده است، در اختیار شما قرار دهیم. اگر برای راه اندازی سرور خود و خرید لینوکس سنت او اس به کمک نیاز دارید، می توانید با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *